Zobrazit na mapě

Vilma Abrahámová

Vilma Abrahámová (1923, Budča, okres Zvolen – rok úmrtí neznámý)

  • Abstrakt svědectví

    Romové v Budči byli hudebníci.

    Abrahámová líčí, jak se dívky schovávaly pod postelemi, když Němci chodili po domech a hledali Romy. Na zem Romové naskládali peřiny a schovali pod ně mladá děvčata. Dívky si také vázaly šátky, aby byly ošklivé. Jednu starou Romku Němci chytili a tři ji znásilnili. V domě rodiny Vilmy Abrahámové se Němci ubytovali; donesli si peřiny, postele, ty jejich vyházeli a rodinu vyhnali ven. Skoro šest týdnů se pak museli schovávat v lesních bunkrech.

    Němci v osadě tři Romy zastřelili. Abrahámovou jeden Němec chytil, vysvlékl se donaha a nutil ji, aby ho umývala. Nakonec ji ze situace vysvobodila tchyně a umyla ho sama. Němec pak vylezl na stůl nebo na postel a vykálel se tam. Rusové se k nim prý takhle nechovali, Němci byli, jak říká, ďáblové.

    Vzpomíná na svého otce, říká, že to byl velký partyzán a měl mnoho vyznamenání. K partyzánům se přihlásil společně s Jozefem Abrahámem 29. srpna [1944] ve Zvolenu. Když pak už Němci odjeli, přijel za ní s Rusy na voze, aby se ujistil, že žije. Asi před pěti lety se zastřelil a měl pohřeb bez kněze. Bohatí Slováci se na něho prý zlobili proto, že dával jako partyzán střílet bohaté sedláky. Říká, že otec byl četník a že jeden její bratr je pořád ještě četníkem ve Zvolenu.

    Jak citovat abstrakt

    Abstrakt svědectví z: HÜBSCHMANNOVÁ, Milena, ed. “Po židoch cigáni.” Svědectví Romů ze Slovenska 1939–1945.: I. díl (1939–srpen 1944). 1. Praha: Triáda, 2005, 868-879 (ces), 880-892 (rom). Svědectví Romů a Sintů. Projekt Pražského fóra pro romské dějiny (ÚSD AV ČR), https://www.svedectviromu.cz/svedectvi/vilma-abrahamova (cit. 11.5.2024)
  • Vznik svědectví

    Svědectví Vilmy Abrahámové bylo natočeno v souvislosti s natáčením rozhovoru s jejím manželem Jozefem Abrahámem[1] v roce 1994 v jejich společné domácnosti.

    • [1] Viz jeho svědectví v databázi.
  • Kde najdete toto svědectví

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Partneři

  • Muzeum romské kultury

Podporovatelé

  • Bader
  • GAČR
  • TCAOS