Zobrazit na mapě

Verona Giňová

Verona Giňová (1899, Kurima, okres Bardejov – 1992, Rokycany). Matka Andreje Gini,[1] jehož otcem byl druhý manžel Giňové, který si ji přivedl z jejího rodiště v obci Kurima do Šarišských Sokolovců, původně zvaných Tolčemeš. S prvním manželem měla Verona Giňová syna Karola, otce spisovatelky Ilony Ferkové, s druhým mužem další dva syny.


[1] Viz jeho svědectví v databázi.

  • Abstrakt svědectví

    Muž Verony Giňové byl kovář a hudebník. V kovárně mu pomáhala – tahala měch, bušila kladivem. V obci Tolčemeš stálo pět či šest domků, v nichž žili Romové. Všichni se také živili jako hudebníci. Verona Giňová vzpomíná na nový dům z nepálených cihel zařízený nábytkem, v němž měli jako jediní Romové prkennou podlahu. Vypráví, že k nim chodíval posedět i farář, který dokonce uměl romsky.

    Giňová vzpomíná, že když začala válka, Slováci se jim posmívali: „Němci vás povražděj! Němci nemají rádi cikány!“ Giňovi si stejně jako ostatní romské rodiny museli na příkaz četníků své domy zbourat a vystěhovat se tři kilometry za obec, kde v nuzných přístřešcích přežívali do konce války. Muž Verony Giňové tam i nadále koval, chodívali k němu Slováci z obcí Jakubovany a Hubovce.[1]

    • [1] Obec Hubovce nenalezena.

    Verona Giňová s rodinou brzy odjela do Čech, nejprve do Prahy, kde žil její syn Karol, a potom do Rokycan, kde se usadili. Její muž zanechal před odjezdem kovářské náčiní Emě, dceři z prvního manželství. Po nějaké době Ema nářadí prodala a odjela za nimi.

    Jak citovat abstrakt

    Abstrakt svědectví z: HÜBSCHMANNOVÁ, Milena, ed. “Po židoch cigáni.” Svědectví Romů ze Slovenska 1939–1945.: I. díl (1939–srpen 1944). 1. Praha: Triáda, 2005, 114-116 (ces), 117-119 (rom). Svědectví Romů a Sintů. Projekt Pražského fóra pro romské dějiny, https://www.svedectviromu.cz/svedectvi/verona-ginova (cit. 9.10.2024)
  • Vznik svědectví

    Verona Giňová byla v roce 1987, kdy s ní probíhal poslední rozhovor, už nemocná, špatně slyšela a její zdravotní stav nedovoloval podrobnější dotazy týkající se válečných vzpomínek.

  • Kde najdete toto svědectví

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Partneři

  • Muzeum romské kultury
  • Etnologický ústav

Podporovatelé

  • Bader
  • GAČR
  • TCAOS