Zobrazit na mapě

Olga Fečová

Olga Fečová, rozená Demeterová (1942, Kochanovce, okres Humenné – rok úmrtí neznámý), snacha Verony Fečové, manželka hudebníka Josefa Feča. Po válce se s rodinou přestěhovala do Prahy, kde prožila dětství a později se seznámila s manželem. Pracovala jako pradlena v Divadle E. F. Buriana, jako uklízečka, po roce 1989 působila jako asistentka pedagoga na základní škole v Praze-Nuslích. V 60 letech si udělala řidičský průkaz a v 65 letech maturovala na Evangelické akademii v Praze. Organizovala koncertní zájezdy rodinné ženské kapely Romane Romnija, s manželem založila dětský pěvecký a taneční soubor Čhavorikaňi luma (Dětský svět). S dcerami se věnovala přechodnému pěstounství. Byla jednou z vůdčích osobností ženské romské skupiny Manushe, v Krupce, kde poté žila, vedla ženskou skupinu Jileha (Srdcem). Za celoživotní práci ve prospěch romské společnosti získala v roce 2016 cenu Roma Spirit. V roce 2020 byla Senátem České republiky navržena na státní vyznamenání Za zásluhy.

 • Abstrakt svědectví

  Rodina Olgy Fečové bydlela za války dva kilometry od města.[1] Rodiče jí vyprávěli o bojích, hořícím městě, příchodu Němců a útěku mnohých Romů do lesa. Všem se útěk nezdařil, když potom Němci přišli do vsi, Romové je u sebe museli ubytovat. Romským mužům prý bylo za Němců dobře – Romové museli Němcům hrát a za to dostávali peníze. Zmiňuje chování Rusů i Němců k děvčatům, znásilňování, za které bývali vojáci na obou stranách stříleni. Líčí, že když se rodina ke konci války vrátila z úkrytu v lese, šla matka pro vodu a ve studni našla schovaného Němce, který prosil o jídlo a deku. Doma pak byl Němec schovaný ve skříni, ale chtěl jen najíst, matce ani dětem neublížil. Uvádí také opačný případ z rodiny – zmiňuje strýce Jula z matčiny strany, kterého Němci zabili v koncentračním táboře. Romští muži před Němci utíkali do lesa, protože se báli, aby neskončili v koncentračním táboře; Olga Fečová zmiňuje tři Romy od nich, které Němci chytili.

  • [1] Není uvedeno kterého.

  Jak citovat abstrakt

  Abstrakt svědectví z: HÜBSCHMANNOVÁ, Milena, ed. “Po židoch cigáni.” Svědectví Romů ze Slovenska 1939–1945.: I. díl (1939–srpen 1944). 1. Praha: Triáda, 2005, 150-156 (ces), 157-162 (rom). Svědectví Romů a Sintů. Projekt Pražského fóra pro romské dějiny (ÚSD AV ČR), https://www.svedectviromu.cz/svedectvi/olga-fecova (cit. 14.4.2024)
 • Kde najdete toto svědectví

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Partneři

 • Muzeum romské kultury

Podporovatelé

 • Bader
 • GAČR
 • TCAOS