Zobrazit na mapě

Bertín Demeter

Bertín Demeter (1940, Ladomirová, okres Svidník – 2008)

 • Abstrakt svědectví

  Demeterův otec, muzikant a obecní kovář, měl mezi Romy a Slováky dobré jméno. Jeho dřevěný domek nestál v osadě, ale přímo v obci, u obecního úřadu. Občas u nich doma přespávali čeští četníci, kteří do osady chodili na kontrolu. Bertín Demeter popisuje osudy strýce Petrese,[1] který s nimi bydlel v jednom domě. U Bertínova otce se učil kovářské řemeslo, ale nešlo mu to, zato měl hudební talent. Pět Bertínových starších bratrů už hrálo s otcem. Hrávali i na židovských svatbách, uměli židovské písně. Strýc Petres chtěl jako hudebník otci Bertína Demetera konkurovat, už hrál lépe než on, ale místní si ho nezvali. Měl vztek a jednou Bertínova otce zbil a hodil ho do studny.

  [1] Celé jméno není uvedeno.

  Bertín Demeter zmiňuje spolupráci strýce Petrese s Němci – udal členy vlastní rodiny. Popisuje, jak matka šla pěšky za Demeterovým starším bratrem zvaným Vašek do pracovního tábora Legaňa. Líčí dění ke konci války, boje mezi Rusy a Němci, včetně těch u Dukelského průsmyku se spoustou obětí na obou stranách.

  Synové Bertína Demetera odjeli[1] do Austrálie, Bertín Demeter s manželkou a zbylými dvěma syny emigrovali na Nový Zéland.[2] Děti Demeterova staršího bratra Vasila Demetera zvaného Vaškus, Vašek[3] emigrovaly v roce 1996 do Austrálie.

  [1] Není uvedeno kdy.
  [2] Není uvedeno kdy.
  [3] Viz jeho vzpomínka v databázi.

  Jak citovat abstrakt

  Abstrakt svědectví z: HÜBSCHMANNOVÁ, Milena, ed. “Po židoch cigáni.” Svědectví Romů ze Slovenska 1939–1945.: I. díl (1939–srpen 1944). 1. Praha: Triáda, 2005, 414-427 (ces), 428-440 (rom). Svědectví Romů a Sintů. Projekt Pražského fóra pro romské dějiny (ÚSD AV ČR), https://www.svedectviromu.cz/svedectvi/bertin-demeter (cit. 19.5.2024)
 • Vznik svědectví

  Bertín Demeter se narodil za války, když skončila, bylo mu pět let. Jeho svědectví je kombinací vlastních raných vzpomínek a vyprávění odposlechnutých od matky. Součástí rozhovoru je také svědectví paní Lolové-Demetrové, manželky Bertínova staršího bratra Vasila.
 • Kde najdete toto svědectví

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Partneři

 • Muzeum romské kultury

Podporovatelé

 • Bader
 • GAČR
 • TCAOS